KAZAN DAİRESİ OTOMASYON


Otomatik kontrol sistemleri, mevcutta bulunduğu sistemi ( kazan- brülör kontrolü, boyler kontrolü, zon-yerden ısıtma- pompa kontrolü ) insan müdahalesi olmadan en optimum çalışma şeklinde çalışmasını amaçlayan sistemlerdir.
Otomatik kontrol sistemleri mekanik aksamla yapılabileceği gibi sadece sensörler ve programlanabilir kontrolör sayesinde de yapılabilir.

ÇALIŞAMA PRENSİBİ
Mevcut sistem üzerinde bulunan sensörler sayesinde, dış hava sıcaklığı kompanzasyonuyla veya sabit sıcaklık kontrolüyle 3 yollu vana ve pompa kumandasıyla isteminizi istediğiniz zaman dilimlerinde istediğiniz oda sıcaklığında tutmasını sağlayan sistemlerdir.
Mevcut dış hava sıcaklığına göre kazanınızın sıcaklığını otomatik olarak kendi ayarlar.
Dış hava sıcaklığı istenilen değerin üstüne çıkması durumunda kazanınızı ve sisteminizi otomatik olarak kapatıp yakıt ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

OTOMATİK KONTROL SİSTEMİNİN AVANTAJLARI:
1) Sistemin sürekli çalışması yerine, ayarlanan zaman proğramı doğrultusunda çalışmasından dolayı %30a varan yakıt tasarrufu ve ciddi anlamda enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
2) Sistem takibini (mevcut sıcaklıklar, ayarlanan sıcaklıklar,3 yollu vananın pozisyon bilgisi, kazan ve pompaların bilgilerini) kolayca takip etmenizi sağlayıp, sistem kontrolünü kolaylaştırmaktadır.
3) İnsan kontrolünden kaynaklı hataları minumuma indirmektedir.
4) Siteminizi optimum çalışma sıcaklıkları ve çalışma saatlerinde çalıştıracağı için, cihazlarınızın kullanım ömrünü uzatmaktadır.